Čechy

 

Sázava - Český Šternberk (18.8.2007)

Sázava klášter (0km) -> Mrchojedy (5,5km) -> Talmberk (7km) -> Rataje nad Sázavou (12km) -> Malovidy (14km) -> Český Šternberk (16,5km)
Mapa Klaster Řeka Řeka Pole Mrchojedy Klády Les Zákrut Zákrut Zákrut Zámek Hrad Pikštejn Hrad Pikštejn Malovidy Klaster Kostelík Cesta Cesta Potok Nádraží

Po 2,5 hodinové cestě vlakem z Prahy jsme v 11:30 dorazili na nádraží v Sázavě. Chvíli jsme se po městečku motali, než jsme našli Sázavský klášter. Na prohlídku jsme nečekali, jen jsme něco málo pojedli ve stínu na dvoře kláštera, prohlédli si nevěstu z právě probíhající svatby a vydali se po červené směr Český Šternberk.

Značka se nejdřív proplétá mezi paneláky, pak chvíli po silnici a jinak vede více méně přírodou, tedy lesem a semtam chatovými osadami.

Nejhezčí výhledy na řeku jsou v Ratajích nad Sázavou, kde stojí i docela pěkná zřícenina hradu Pikštejn.

Trasa byla delší než jsme čekali, a proto jsme Český Šternberk stihli už jen z nádraží. Cesta do Prahy trvala tentokrát dokonce 3,5 hodiny, takže jsme dorazili až pózdě v noci.


Milešovka (22.4.2007)

Nádraží Chotiměř (0km) -> Velemín (1km) -> Dubičký vrch (3km) -> Milešovka - rozc. (5,5km) -> Pod Milešovkou (7km) -> Černčice (8km) -> Lelov (11km) -> Žalany zastávka (12,5km)

Jednodenní výlet, dostupný vlakem. Pěkná procházka, z Milešovky, ač hnusně obsypané vysílači, je pěkný výhled. Konec výletu v Žalanech není nejlepší volbou pro citlivé jedince, protože přímo středem této vesničky vede dálnice E55, čehož jsem si při plánování trasy tak úplně nevšimla.

Mapa Nádraží Chotiměř Cesta Vejšlap na Milešovku Milešovka Výhled z Milešovky Výhled z Milešovky Výhled z Milešovky Výhled z Milešovky Cesta po modré Dálniční most Pohled na Milešovku Pohled na Milešovku title= Dálniční most Nádraží Žalany

Orlické hory (27.7.-30.7.2006)

27.7.2006
mapa

Čtvrtek

Ráno v 7:00 nám z Hlaváku jel vlak do Doudleb a odtud Rokytnice do Rokytnice v Orlických horách. Tam jsme koupili zapomenuté sluneční brýle a po krátkém hledání nově přestěhované a ukryté zastávky autobusu Říčky přestoupili na bus směr Říčky.

Do Říček jsme se dohandrkovali v pravé poledne, což vzhledem k panujícím tropickým teplotám bylo ideální. Vydali jsme se po vyprahlých polích a pláních nejkratší cestou do lesa. Úspěšně jsme zvládli výstup na Anenský vrch a pak už jsme se jen napojili na vyasfaltovanou hřebenovku zvanou Jiráskova cesta.

tvrz tvrz V této oblasti mělo podle mapy být pár desítek vojenských tvrzí, my jsme ale minuli jen dvě nezarostlé. Krom těchto dvou tvrzí jsme cestou nepotkali ani živáčka.

Odpoledne jsme z Jiráskovy cesty uhnuli a začali sestupovat směrem k pohraniční vesničce Kunžak. stan stan teepee Před sebou jsme měli vidinu kempu se sprchou a obchodem, kde bychom doplnili tenčící se zásobu vody, ale na místě označeném jako veřejné tábořiště, byla jen louka s několika indiánskými teepee. Ze strachu před indiánskými rituály a zaříkávání bledých tváří jsme se uchýlili do dostatečné vzdálenosti od těchto podezřelých staveb.

Povečeřeli jsme výborný studený luncheon meat.

Poznatek dne: když s sebou taháš vařič a bombu, je dobré přibalit i zapalovač.


28.7.2006
mapa

Pátek

Probudili jsme se časně cesta cesta z rána a s úlevou zkonstatovali, že náš stan nepadl za oběť kravkám z blízkého kravína.

Posnídali jsme poslední pečivo a vodu a už v 8:00 se cestou necestou vydali na Velkou Deštnou.

cesta cesta cesta Cestou jsme se modlili, aby byl na Deštné nějaký kiosek, protože jinak by nás čekala strašná smrt žízní. Té jsme skoro podlehli ještě než jsme na vrcholek vystoupili, ale naštěstí jsme nakonec našli chatu horské služby, kde za drobný peníz čepují pití. Koupili jsme zásoby vody rozheldna rozhledna a osvěženi se vydali na rozhlednu (to co jsme našli tedy moc našim představám o rozhledně neodpovídalo).

Po poledni už jsme sestupovali do vísky Deštné v Orlických horách.

Pod vlivem zpráv z Prahy jsme očekávali průtrž mračen s krupobitím, cesta studna což by v našem jednoplášťovém stanu pro jednoho člověka bez batohů znamenalo jistou zkázu, a proto jsme se raději rozhodli vyhledat Alba útočiště penzionu Alba. V 15:00 už jsme byli ubytováni a vydali se na prohídku Deštné. Je to lyžařské středisko - kolem několik kilometrů dlouhé silnice jsou nasázeny penziony, hotely, vleky a jeden kemp. V místním konzumu jsme konečně koupili zapalovač pro náš plynový hořák, nicméně večeřeli jsme na Albě. večeře


29.7.2006
mapa

Sobota

V noci samozřejmě nepršelo, a my se tak mohli vydat na výlet. Zvolili jsme alternativu bez batohů a prodloužili proto náš pobyt na Albě ještě o jeden den. V 8:00 už jsme byli opět na cestě, směrem k vesnici Skuhrov. řeka řeka

Několikrát jsme křižovali řeku Bělou. řeka řeka

To, že jsme nenašli "zbytky hrádku Hlodný" (psáno v mapě) nás moc nepřekvapilo. Ale to, že jsme místo Nového hradu (Klečkov) našli jen pár šutrů, to už nás trošku hrad hrad zklamalo. Tento hrad stojí (spíše stával) na kopci, na který jsme v rámci hledání trosek hradu vylezli a našli tam širá pole a školku vánočních stromků.

Na břehu Bělé jsme si uvařili a počkali na autobus, který přijel v pravou chvíli - když začínalo hřmít a spadly první kapky deště.

Navečeřeli jsme se zase v Albě, protože není radno rozdělávat oheň na pokojí. vaření vaření vaření Měli jsme ale dost omezený výběr, protože ten den se v Orlických horách konaly cyklo závody a cyklo účastnící těchto závodu doslova vyjedli zásoby masa a sýrů ze spižírny Albické kuchyně.


30.7.2006

Neděle

Naše záda už se necítila na plánovaný přesun z Deštné do Olešnicie a proto jsme v 9:00 nasedli v Deštné na autobus směr Praha.

Příroda Orlických hor

kytky kytky kytky kytky kytky kytky kytky kytky les pole

Házmburk (8.10.2006)

Slatina pod Házmburkem nádraží (0km) -> Slatina(1,5km) -> Házmburk (3,5km) -> Sedlec (6km) -> Třebenice žel. stanice (10,5km)

Jednodenní výlet, dostupný vlakem. Házmburk je pěkný hrad s krásnými výhledy do krajiny.

Mapa Cesta na Slatinu Kostel ve Slatině Domky ve Slatině Odpočívadlo Domky Pohled na Slatinu Házmburk Pohled na Klapý Házmburk Pohled Pohled Házmburk Házmburk Pohled Házmburk